Jaka jest odpowiednia długość tekstu w artykule?

Długość tekstu w artykule
Jak długi tekst na stronie?

Czy długość tekstu w artykule na stronie internetowej ma znaczenie? Lepiej pisać treści długie czy krótkie? Więc jak jest idealna i optymalna długość tekstu na blogu? Jaka jest średnia długość najlepszych artykułów na bloga? Czy Google zwraca uwagę na długość, czy jakość contentu?

Tu przeczytasz więcej na temat -> Kursów z marketingu i content marketingu

Zdecydowanie jakość treści w witrynie internetowej jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Dużo mówi się o słowach i frazach kluczowych i meta danych. One również są bardzo ważne w kontekście wyników w wyszukiwarce Googla.

Wiele osób zadaje sobie pytania:

  • Czy lepiej pisać treści długie, czy krótkie?
  • A może liczba znaków w artykule ma znaczenie?
  • Jak jest optymalna i idealna długość treści na stronie internetowej?

Spróbuje odpowiedzieć na te pytania.

Czy lepiej pisać długie, czy krótkie teksty na stronie?

Najlepiej pisać teksty wyczerpujące dany temat i które będą poruszać wszystkie najważniejsze i najpopularniejsze wątki danego zagadnienia. 

Począwszy od informacji podstawowych, przez szczegóły, aż po kwestie poboczne i podsumowanie.

Najważniejsze to skupić się na jakości i audycie treści, tj. poprawność językowej i stylistycznej. Musisz opierać się na statystykach doborze słów i fraz kluczowych. 

Należy również odpowiednio korzystać z nagłówków H1, H2, H3. Pamiętaj o hierarchii nagłówków.

Długość tekstu jest ważna, ale musi być zdecydowanie jakościowa. Tzw. lanie wody w artykule dla uzyskania większej liczby znaków nie jest najlepszym pomysłem. Są tacy co lubią i czytają długie teksty.

-> Link do strefy kursów

Dowiedz się więcej -> Gdzie znajdziesz najlepszą analizę słów kluczowych konkurencji?

Ile znaków i liczbę słów powinien mieć dobry tekst na stronie?

Od roku 2023 w branży wydawniczej przyjęło się, że jeden arkusz powinien mieć średnio 40 000 znaków ze spacjami.

W przypadku poezji jest to z kolei 800 linijek wiersza. Taką miarą wydawnictwa rozliczają się z osobami piszącymi teksty na konkretny temat.

Liczba znaków ze spacjami stanowi także podstawę do rozliczeń między autorem a wydawnictwem.

Autor treści powinien zatem wiedzieć jak obszerny jest tekst jego książki, czyli mówiąc inaczej ile znaków ze spacjami liczy sobie plik z dokumentem.

Większości komputerów zawiera edytory tekstów. Ponadto coraz bardziej popularne stają się Dokumenty Google, zapisywane na dysku „w chmurze” – tam również zmierzymy liczbę znaków.

Sprawdź także -> Jaki jest dobry opis produktów i kategorii na stronie?

Jak sprawdzić ile znaków ma tekst na stronie?

Jak policzyć ile znaków ma tekst? W Wordzie kliknij „Recenzja” (w starszych wersjach programu „Narzędzia”), a następnie „Statystyka wyrazów”. Do tego okna dostaniesz się też prosto z paska stanu.

Długość tekstu na bloga a Twoja branża.

Jak długi powinien być tekst na blogu?

Długość tekstu blogowego w dużej mierze zależy od branży, w której działasz, tematyki, oraz podejścia do contentu na Twojej stronie.

A przede wszystkim także od tego, co robi Twoja bezpośrednia konkurencja. 

Jeśli nie masz dużej konferencji to teksty na Twoim blogu nie muszą być bardzo długie – średnio 3000 znaków ze spacjami (zzs) na tekst blogowy może wystarczyć. 

Nawet w takich branżach, mało konkurencyjnych, nie polecam pisać tekstów krótszych, bo w nich naprawdę trudno zawrzeć kluczowe treści, słowa czy frazy, jeśli chcesz aby  została uznana za wartościową.

Przeczytaj więcej -> Jak prawidłowo przeprowadzić analizę treści?

Google, a długość tekstu.

Okazuje się, że Google nie posiada wytycznych, które mówiłaby, jaka konkretna długość tekstu jest optymalna.

Na podstawie analiz, przyjmuje się, że teksty blogowe powinny zawierać więcej niż 350 wyrazów, ale mniej niż 1500 słów.

Jeśli chodzi o opisy produktów, to wyszukiwarka najczęściej podaje ok. 1000 znaków ze spacjami. W praktyce wszystko zależy od branży i tematu, który poruszasz.

Ważne, że podczas pisania treści musisz uważać, żeby nie przesadzić z jej ilością. 

Tak, to też może się zdarzyć! 

Nadmiar słów kluczowych w tekście może sprawić, że brzmi nienaturalnie. Takie błędy zdarzają się szczególnie wtedy, gdy chcesz wprowadzić kolejne zmiany i wciąż robisz korektę już dobrze przygotowanych treści. 

Uważaj na to, bo to może przynieść Twojej stronie jeszcze gorsze wyniki niż zbyt mała ilość słów kluczowych w tekście lub źle zoptymalizowane nagłówki! 

Lista kursów z rozwoju osobistego pracownika

Jakie są zalety i wady długich i krótkich tekstów?

Teksty długie – zalety i wady

Teksty długie to przede wszystkim pole popisu dla ekspertów w danej dziedzinie. Dzięki czemu można w naturalny sposób zawrzeć całą masę słów i fraz kluczowych długiego,  i krótkiego ogona.

Wielu ekspertów uważa, że obszerne artykuły czy długie posty skupiają uwagę użytkownika na dłużej. Twierdzą też, że to pozytywnie wpływa na pozycję adresu URL w wynikach wyszukiwania oraz na budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie.

Jednak długie teksty mogą także działać na niekorzyść danego serwisu czy witryny internetowej. Obecni internauci szybko się nudzą i chętnie przeskakują ze strony na stronę, z artykułu na artykuł itd.

Dlatego – szczególnie obszerne artykuły – warto przedstawiać w sposób przejrzysty, aby użytkownik bez problemu mógł odnaleźć interesujący go fragment.

Wymaga to od twórcy więcej czasu i energii, lecz w długofalowej perspektywie w większości przypadku jest opłacalne. 

Podsumowując nie ma takiego pojęcia, że idealny tekst ma mieć określoną liczbę znaków na stronie czy w artykule.

Zapoznaj się z -> listą najlepszych na rynku kursów i szkoleń

Teksty krótkie – zalety i wady

Teksty krótkie to znacznie mniej wysiłku, ale nie zawsze mniej korzyści. 

W 2 tys. znaków ze spacjami trudno wyczerpać poruszany temat, a tym bardziej w naturalny sposób umieścić najważniejsze w danym zakresie tematycznym słowa kluczowe.

Z drugiej strony artykuły niewielkich rozmiarów wyglądają atrakcyjnie i nie odstraszają swoją objętością. 

W przeciwieństwie do tekstów z dziesiątkami tysięcy znaków dobrze prezentują się na urządzeniach mobilnych czy w mediach społecznościowych jak Facebook, Twitter czy Linkedin. Dzięki czumu czytelnik można bez problemu w krótkim czasie przyswoić ważne dla siebie informacje.

Podsumowując nie ma czegoś takiego jak odpowiednia długość tekstu. Idealna długość artykułu to też wymysł wielu marketingowców. Dłuższe artykuły nie zawsze są dobrze odbierane przez internautów.

Jakie teksty na stronie internetowej są skuteczniejsze w strategii  marketingowej SEO?

Tutaj też nie ma optymalnej rady na temat długości artykułu blogowego oraz jej skuteczności. 

Nie jest tajemnicą, że wciąż aktualizowane algorytmy wyszukiwarek coraz częściej dają lepsze pozycje w wynikach organicznych artykułom wyczerpującym poruszaną tematykę.

A wiadomo, że na szerokie i skomplikowane zagadnienie trzeba poświęcić – powiedzmy nawet 20 tys. znaków ze spacjami, a na inne, prostsze, wystarczy 2 tys.

Dlatego właśnie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jaka zalecana długość tekstu powinna być idealna i optymalna.

Powtórzę, że nikt nie jest w stanie dokładnie odpowiedzieć, jaka długość tekstu blogowego jest uniwersalna czy wyczerpująca dany temat. Oprócz długości, jakości i ilości znaków w artykule brane są też inne czynniki optymalizujące SEO. Tych czynników on-site SEO jest bardzo dużo.

Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Baclinko, wśród TOP 10 wyników wyszukiwania znajdują się teksty, zawierające podobną liczbę, czyli ok. 1400 słów (w przybliżeniu to jakieś 15 tys. znaków ze spacjami).

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie anglojęzycznych stron internetowych, więc wypada dodać, że w przypadku tekstów polskojęzycznych wynik może wyglądać inaczej.

Inny tez jest konsument w Polsce. 

Podsumowując dla jednego temat artykułu czy opis na blogu, czy produktu, będzie wyczerpany i optymalny, a dla innego nie. 

Natomiast wynik analiz i audyty treści sugerują, że teksty długie wypadają korzystniej pod względem SEO.

Jaka powinna być optymalna długość tekstu pisanego pod SEO?

Osoba, która pisze artykuły pod SEO odpowie, że wiele zależy od tematu i rodzaju tekstu. To oczywiście prawda. 

Żeby wyczerpać specjalistyczny i szeroki temat, potrzebne będzie użycie wielu znaków. Inaczej niż w przypadku wzmianki, odpowiadającej na proste zapytanie użytkownika.

Idealna czy optymalna długość tekstu to także wymysł ludzi na podstawie statystyk.

Czy spis treści na stronie internetowej ma znaczenie?

Tworzysz content na stronę i przygotowałeś długi, wyczerpujący tekst? 

Podzieliłeś go na akapity, dodałeś nagłówki. Wszystko wygląda atrakcyjnie i przejrzyście dla Ciebie?

Miej jednak na uwadze, że niektórych czytelników mogą interesować jedynie wybrane zagadnienia z tego tekstu. Możesz im pomóc dotrzeć do ciekawych dla nich części publikacji, tworząc spis treści w artykule. 

W serwisie internetowym taki spis może pełnić podobną funkcję jak spis treści w książce. W książce sprawdzasz, na której stronie opisywane jest interesujące Cię zagadnienie. 

Natomiast w witrynie internetowej wystarczy, że klikniesz spisie treści na link prowadzący do ważnej kwestii i gotowe – jesteś już przy szukanym fragmencie.

Jakiej długości powinien być idealny i uniwersalny opis na blogu lub witrynie internetowej?

Nie ma czegoś takiego jak idealna i uniwersalna długość tekstów internetowych, a także wpisów blogowych.

Dlatego każdego z nas bardzo denerwuje odpowiedź uzyskana od copywritera „to zależy”. Niestety jest ona często słuszna, ale także niepotrzebnie nadużywana.

Teksty na 1500 słów są pisane bardzo rzadko, chociaż taka ilość staje się coraz popularniejsza.

Popularnością cieszy się pisanie wpisów na bloga, które liczą ok. 400-500 słów, a jest to średnio 3500 znaków. 

I nie jest to błąd, pod warunkiem że uda się wyczerpać temat wpisu na 100%, a użytkownik po przeczytaniu wpisu nie czuje niedosytu. 

Długie teksty internetowe zaleca się odpowiednio podzielić aby otrzymać optymalną długość artykułu.

Podsumowując, jeśli nie jesteś przekonany co do długości tekstu, najlepiej sprawdzić, jak wygląda to u konkurencji. Temat długości tekstu będzie różnie interpretowany w zależności od tego, kto, co i dla kogo pisze.

Jak długi powinien być artykuł blogowy w social mediach?

Kluczowe jest dopasowanie treści do danego artykułu czy nawet biznesu. W internecie znajdziesz bez problemu przykłady minimalnych i maksymalnych długości artykułów.

Na Facebooku najlepiej sprawdzają się posty niezbyt długie, aby nie zniechęcić czytelników do przeczytania. Pamiętaj, że artykuł na blogu też nie może być za krótki.

Nie możesz przecież zniechęcić czytelników na Facebooku zbyt długim postem, a jednocześnie musisz uważać na to, aby artykuł na blogu nie był za krótki. Teksty należy odpowiednio ułożyć.

Prowadząc sklep internetowy online czy stronę ze szkoleniami, czy kursami online warto dbać o spójną i regularną komunikację z klientami. 

Dobrze napisany artykuł na blogu przyczynia się do lepszej pozycji firmy w wynikach wyszukiwania na wybrane frazy kluczowe.

Ciekawe posty w social media pozytywnie wpływają na wizerunek twojej marki. Dlatego warto, aby każdy napisany przez Ciebie tekst był przemyślany – również pod kątem jego długości i jakości.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top