Jak narysować i naszkicować portret twarzy kobiety? Krok po kroku.

Projektowanie i rysowanie
Projektowanie i rysunek oraz ilustracja

Co się dowiesz o etapach rysowania portretu twarzy kobiety? Twarz krok po kroku.

Co jest ważne podczas nauki i kursów rysowania twarzy i portretu? Zobacz na grafice 13 etapów szkicu i portret twarzy kobiety. W przypadku pracy nad twarzami bez poznania proporcji będą Ci wychodziły niesymetryczne i zabawne karykatury.

Zmieni się, to gdy wdrożysz kilka zasad, które poznaje się na kursach rysunku ze szkicowania portretów od podstaw. Wtedy naszkicujesz portret nawet z pamięci. Link do kursów poniżej.

-> link do kursów z rysowania KLIKNIJ OBRAZEK

Kurs Rysunku - szkicowanie portretów od podstaw

Na co zwrócić uwagę w kolejnych etapach nauki szkicowania portretu?

Naszkicowany zarys głowy kobiety
1 etap
Obrys rysunku twarzy kobiety
2 etap
Kontury rysunku niektórych elementów twarzy kobiety
3 etap
Naszkicowany wstępnie zarys twarzy kobiety
4 etap
Wstępny rysunek zarysu twarzy kobiety
5 etap
Wstępnie naszkicowane twarz kobiety
6 etap
Częściowo naszkicowany portret twarzy kobiety
7 etap
Naszkicowane kontury twarzy kobiety
8 etap
Rysowanie brwi kobiety
9 etap
Naszkicowany rysunek ust kobiety
10 etap
Portret kobiety
11 etap
Portret kobiety
12 etap
Cały portret kobiety
13 etap

Na slajdach powyżej widzisz 13 etapów Jak narysować portret twarzy kobiety.

Jak narysować autoportret człowieka? Jak narysować portret człowieka?

Zastanawiasz się Jak narysować człowieka autoportret? Przy rysowaniu autoportretu i rysowaniu portretu człowieka częstym błędem jest zacząć rysować jeden idealny element jak np. oko. Dlatego trudniej będzie dorysować do gotowego elementu kolejne dodatkowe symetryczne oko, nos czy odpowiednią proporcję twarzy. Oczywiście aby narysować portret to trzeba na początek narysować całą twarz. W tym artykule znajdziesz odpowiednie kursy z rysowania.

Lista najlepszych platform e-learningowych w Polsce


Kursy rysunku i szkicowania. Jak narysować twarz kobiety
Popularne Kursy rysunku i szkicowania

1. Jak narysować głowę? Instrukcja krok po kroku

Po pierwsze Konstrukcję zacznij od kuli, która jest podstawą czaszki. Jak widzisz, dopiero do niej doczepia się żuchwa. Na tym etapie najważniejsza będzie uważna obserwacja. Dziewczyna z rysunku ma obróconą i skręconą głowę. Zaznacz to poprzez oś odniesienia dla poszczególnych elementów twarzy. Następnie wrysuj je, odmierzając odpowiednio odległości ze zdjęcia.

2. Ciekawostka

Po drugie Etap linearki to głównie wzmacnianie najistotniejszych części. Pamiętaj o zróżnicowaniu kreski, żeby nadać pracy życia. P
Zmieniaj nacisk ołówka — złota rada.

Po trzecie Dalej narysuj detale, wciąż mając na uwadze przemyślaną kreskę. Czyli zdecydowaną, bez wycierania w kółko. Delikatnie zaznacz, gdzie znajdują się cienie i jaki mają kształt. To pozwoli Ci pewnie i spokojnie poprowadzić kolejny etap.

3. Ciekawostka

Ponadto zabierzmy się za nakładanie delikatnego waloru. Prowadź go po formach twarzy. Mam nam myśli kierowanie plamą zgodnie z ułożeniem obłości, wklęsłości i wypukłości tak, jakbyś rysował po kuli lub walcu. Jest to tzw. kreska po formie, która automatycznie wydobywa przestrzenność brył. Dzięki temu praca nie będzie płaska. Na tym etapie zaznacz cienie rzucone, które są najciemniejszymi fragmentami rysunku.

4. Ostatni etap rysowania

Teraz czas na ostatni szlif portretu. Zależy nam, aby uzyskać duży i przemyślany kontrast, który również nadaje przestrzenność pracy. Zacznij od najciemniejszych miejsc – to pozwoli na określenie granicy skali nasycenia i jego stopniowanie. Dzięki temu nie pogubisz się, a jakiś fragment nie wyjdzie za ciemny lub za jasny w stosunku do innych

Dowiedz się więcej -> Jakie kursy z rysunku dla początkujących?

Zobacz więcej -> Jakie są częste błędy początkujących fotografów?

Przekonaj się -> Które kursy z rysowania powinieneś zobaczyć?

Sprawdź -> Jakie kursy i szkolenia są najskuteczniejsze w nauce?

Jak naszkicować portret dziewczyny z długimi włosami ?

Mimo że tutaj widzisz już ukończoną fazę linearną z zatartą konstrukcją, lekcję rysowania portretu zacznij od prostych figur geometrycznych. Zwróć uwagę na pochylenie głowy w lewą stronę. Też aby łatwiej było Ci wyznaczyć równe ułożenie części twarzy, naszkicuj krzyżujące się linie pomocnicze: pionową przez środek twarzy oraz poziome, układające się po owalu twarzy.

Jak narysować dziewczynę krok po kroku? Jak narysować szkic człowieka?

Narysowanie dziewczyny może być trudne, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać realistyczny lub szczegółowy efekt. Jednak z odrobiną praktyki każdy może się tego nauczyć. Oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby narysować dziewczynę.

Krok 1: Narysuj głowę

Narysuj okrąg i zakrzywioną linię pod nim dla brody. Dodaj linie pomocnicze, takie jak te pokazane na rysunku, aby pomóc ci z rysowaniem cech twarzy.

Proporcje twarzy zależą od ciebie i będą się różnić w zależności od tego, czy chcesz uzyskać realistyczny czy kreskówkowy efekt.

Krok 2: Narysuj oczy i brwi

Narysuj dwa okręgi dla oczu i dwie cienkie zakrzywione linie nad nimi dla brwi. Narysuj dwa półokręgi dla uszu, na tej samej linii pomocniczej co oczy.

Krok 3: Jak narysować nos? Narysuj nos i usta

Narysuj mały nos i malutką parę ust. Mogą być większe lub wyglądać inaczej, jeśli chcesz mniej realistycznej lub słodkiej dziewczyny.

Krok 4: Narysuj włosy

Narysuj grzywkę dla niej i zrób jej włosy krótkie lub długie i faliste. Użyj swojej wyobraźni.

Krok 5: Narysuj ciało

Narysuj małą szyję dla niej, okrąg dla górnej części ciała i owal dla dolnej części ciała.

Krok 6: Narysuj ręce i nogi

Dla rąk i nóg narysuj po 2 połączone owale każda. Narysuj małe kółka dla dłoni i stóp. Narysuj słodkie małe owale dla jej palców. Nie musisz dodawać szczegółów paznokci, ale jeśli to zrobisz, zrób je dość krótkie i podkreśl je później przez pokolorowanie ich (aby posłużyły jako lakier do paznokci).

Krok 7: Narysuj sukienkę

Dodaj wzór, jeśli chcesz, lub po prostu narysuj prostą sukienkę. Narysuj buty i dodaj kapelusz lub wstążkę do włosów.

Krok 8: Dodaj końcowe linie i dodatkowe szczegóły

Dodaj końcowe linie i wszelkie dodatkowe szczegóły, takie jak rzęsy, kokardki itp. Szczegóły zależą od ciebie — ponownie bądź kreatywny!

Krok 9: Zaznacz dziewczynę i wymaż linie pomocnicze. Na koniec pokoloruj ją i jej ubrania. Gotowe

Możesz również dodać jakiś rodzaj tła lub innego elementu zewnętrznego do swojego rysunku w tym momencie, takiego jak cieniowanie.

Jak ustawić elementy twarzy, rysując wizerunek postaci ? Twarz krok po kroku.

W najprostszym rysunku portretu z ustawieniem na wprost mniej więcej:

 • kąciki ust są położone pod źrenicami
 • odległość między oczami to szerokość jednego oka
 • linia brwi znajduje się w połowie kuli głowy
 • czubek nosa leży na dole kuli głowy
 • wysokość żuchwy to promień kuli czaszki
 • usta umieszczamy w połowie żuchwy

Zaznaczam, że są to przybliżone wartości, bo każdy z nas jest inny. Proporcje zmieniają się też znacząco, kiedy rysujesz z głową przechyloną w którąś stronę. Wtedy wspomóż się uważną obserwacją i odmierzaniem proporcji z natury lub zdjęcia.

Koniecznie Aby rysować portrety czy twarz krok po kroku w sprawny sposób, ćwicz sobie poszczególne części twarzy w różnych ustawieniach. Możesz wybiórczo rysować same usta, nosy, oczy.

To bardzo ciekawe, jak różnią się od siebie. Niektóre noski są smukłe, cieniutkie, inne bardziej mięsiste i zaoblone, lub ostre i kanciaste. Oczy mogą być okrągłe, o zaciekawionym wyrazie albo wąskie o przenikliwym spojrzeniu. Z opadającą lub niewidoczną wręcz górną powieką.

Rysunek twarzy — faza światłocienia

Koniecznie Światłocień nałóż najpierw delikatnie, stopniowo wzmacniając nasycenie. Rozpocznij od twarzy, przechodząc kolejno przez włosy i dłoń. Zwróć uwagę, że najbardziej przykuwającym uwagę elementem są oczy. Dlatego będzie tam największy kontrast. Potraktuj to zadanie jak prosty rysunek dla dzieci. Z ciekawością i uważnością, ale też rozluźnieniem i przyjemnością.

Kontrast w światłocieniu twarzy

W tym rysunku od podstaw cera jest bardzo blada i dobrze oświetlona. Na twarzy występują nikłe cienie. Intensywny kontrast sprawiłby wrażenie, że to osoba starsza. W takim przypadku światło miałoby więcej punktów załamania i odbicia na zróżnicowanej fakturze skóry.

Aby wydobyć kształt żuchwy, przyciemnij włosy za nią. Podobnie zadziałaj na pasma nachodzące na twarz. Zmruż powieki i upewnij się, że oczy wraz z brwiami są najintensywniejsze.

Jak rysować włosy ?

Ostatnimi rzeczami, poprzez które dopracujemy rysunek portretu, będą włosy i bluza. Estetyczny efekt uzyskasz, rysując włosy plamami. Twój rysunek ołówkiem będzie żywszy, gdy dodasz pojedyncze pasemka. Uważaj, tylko aby nie rysować każdego włoska z osobna. Może to trywialna rada, aczkolwiek niektórzy tak robią. Metoda działa tylko, jeśli postać ma mniej niż 4 włosy.

Szkicując, skupiaj się na grupach włosów, które układają się w różne krzywe. Zobacz, że każda oświetlona jest inaczej. Te z przodu odbijające najwięcej światła pozostają praktycznie białe, z zaznaczeniem kierunku przez pociągnięcia ołówka. Co przyciąga Twą uwagę w tym rysunku portretu, gdy mrużysz oczy?
Bluza i dłoń stają się dodatkiem.

Dlatego walor na nich prowadzimy delikatnie, rozcierając ołówek palcem lub chusteczką. Pomiędzy załamaniami na tkaninie nie ma konturów. Jedynie płynne przejścia. Bez mocnych kontrastów. To także zmniejsza intensywność bluzy, którą rysujesz i nadaje jej formę tła.

Wizerunek twarzy, a wiek osoby

Przede wszystkim Złota zasada, która pomoże Ci najbardziej przy rysowaniu portretów to metoda cieniowania skóry. Od niej między innymi zależy, czy stworzysz młodziutką, czy dojrzałą osobę. Oczywiście wcześniej, pamiętaj, żeby opanować proporcje i konstrukcję twarzy. Nauczysz się tego nawet na kursie digital paintingu, który łączy umiejętności rysunkowe, malarskie, kompozycyjne z dozą kreatywności i abstrakcji.

Jak szkicować portret starszej osoby ?

Faza wstępna lekcji rysunku jest tradycyjna – konstruujemy. Mimo że wspominałem, jakie są tradycyjne proporcje twarzy, już w tym przykładzie mamy wyjątek. Ucho seniorki jest wyciągnięte. Skóra staje się mniej elastyczna i pod wpływem grawitacji ciąży ku ziemi. Zmienia się również nos. Kształtem przypomina on męski. Staje się bardziej mięsisty i pulchny

Etap linearki z detalami potraktuj, jakby mógł on być już gotowym rysunkiem. Prowadź zdecydowane i pewnie linie. To bardzo pomaga. Ukończysz pracę znacznie szybciej i ostateczny efekt będzie bardziej zadowalający.
W moim przypadku jest to porada nie do ocenienia.

Jeśli rysowałam z wiecznym myśleniem, że stawiana kreska może być jeszcze poprawiona, nie potrafiłam pozbyć się krążenia wokół niedokończonych, rozgrzebanych rysunków ołówkiem.

Jak szybko kończyć rysunki ? Sprawdzone metody

Jeśli też masz taki problem, ustawiaj sobie na przykład limit czasowy na dany rysunek.

Kolejny sposób, który może Ci pomóc to stosowanie trwałych, mokrych technik. Ze świadomością, że każda linia jest nieodwracalna, zaczniesz rysować zupełnie inaczej. Zyskasz nową jakość nie tylko w przypadku rysunku portretu. Twoja ręka nabierze większej pewności i dynamiki.

Poza tym, szkicując, chociażby cienkopisem, także zaczynasz od delikatniejszego podrysu. Faktycznie, linie muszą być bardziej precyzyjne, lecz gdy popełnisz błąd, zawsze możesz go skorygować.

Cieniowanie twarzy — różne techniki

Przy rysowaniu portretu punktem startowym może być oko. Kontynuuj cieniowanie portretu miękkimi ołówkami od 4B wzwyż. Zadanie ułatwi Ci zmrużenie oczu i wyznaczenie sobie plam o konkretnych odcieniach szarości. Ustal najciemniejszy walor i w odniesieniu do niego nakładaj kolejne. Odbicie światła wytrzyj gumką chlebową. Nauka rysunku to testowanie różnych metod i technik.

Podsumowanie

Podsumowując, po tej lekcji zapewne kurs rysowanie portretu i twarzy będzie dla Ciebie łatwiejsze. Dowiesz się Jak narysować twarz człowieka:

 • Zacznij od kuli i dodania żuchwy.
 • Wyznacz linie, które stworzą siatkę pod elementy twarzy.
 • Pamiętaj, że umowne proporcje i odległości różnią się w zależności od osoby.
 • Dostosowuj siatkę do ustawienia głowy. Zgodnie z tym, czy jest skręcona, opuszczona, czy przechylona.
 • Na rozgrzewkę ćwicz sobie na kursie rysowania twarzy od podstaw różnych części twarzy. To bardzo ciekawe i rozwijające zajęcie. Gdy zaczniesz obserwować ludzi, zauważysz różnorodne, inspirujące kształty.
 • Różnicuj światłocień, dzięki któremu w przypadku skóry, wydobędziesz wiek postaci. Im bardziej subtelny, tym młodsza osoba znajdzie się na Twoim portrecie.
 • Testuj metody rysowania włosów, także te intuicyjne. Niech poprowadzi Cię ręka. Zaufaj własnemu przeczuciu, a dodatkowo wspomagaj się obrazami innych artystów. Oglądając dzieła, spróbuj się zastanowić jak powstały i co możesz zrobić, aby osiągnąć interesujący Cię efekt.
 • Sprawdzaj, który sposób cieniowania przemawia do Ciebie najgłębiej. Albo, który jest dopasowany do danej konwencji portretu. W każdym rysunku odkryjesz coś nowego. Gdy już poznasz szeroką gamę możliwości, będziesz swobodnie wybierał właściwą opcję.

Wybrane ponad 100 kursów i szkoleń


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top