Jak robić dobre zdjęcia swoim telefonem? 18 porad.

Rozmowa o zdjęciach
Udane fotki na urządzeniach mobilnych.

Co to znaczy robić dobre zdjęcia telefonem? Co powinieneś wiedzieć na temat zdjęć telefonem? Jakie zasady przestrzegać aby zdjęcia zrobione smartfonem były idealne? W końcu jak robić dobre zdjęcia mobilne?

Jeśli lubisz uwieczniać na zdjęciach miłe chwile, wyjątkowe spotkania i widoki zapierające dech w piersiach, opanuj sztukę tworzenia udanych fotek za pomocą telefonu. Nie musisz kupować lustrzanki.

Podpowiadamy, jak wykonać dobre zdjęcia.

  • Chcesz zrobić ładne i wyraźne zdjęcia to nie musisz mieć w swoim wyposażeniu profesjonalnego aparatu fotograficznego.
  • Dzisiejsze smartfony umożliwiają wykonywanie zdjęć w bardzo dobrej jakości, a wszystko to dzięki zaawansowanym obiektywom.
  • Zanim przystąpisz do robienia zdjęć, warto abyś zwrócił uwagę na otoczenie. Ustaw sprzęt pod odpowiednik kątem, zwróć uwagę na porę dnia i światło, a także unikaj przechylania telefonu w prawo lub lewo.
  • Umiejętnie korzystaj z lampy błyskowej. Staraj się ograniczać jej użycie za dnia. W ten sposób unikniesz efektów czerwonych oczu i świecącej się cery.

Rozwój osobisty, dlaczego jest niezbędny?

Jak robić dobre zdjęcia telefonem

Co warto wiedzieć na temat podstaw z robienia zdjęć mobilnych? Jak robić zdjęcia smartfonem?

Gdy pojawiły się smartfony zapowiadało to prawdziwą rewolucję w świecie fotografii. Ludzie zadawali sobie pytania typu Jak robić zdjęcia smartfonem? Od tego momentu wszystko się zmieniło. Dziesiątki urządzeń, które przez długie lata były niezbędne do wykonania dobrego kadru, w końcu zamknięto w jednym „pudełku”.

Dość dopasowywania filtrów i obiektywów. Koniec z wydawaniem fortuny w sklepach fotograficznych. Dość noszenia nieporęcznych toreb ze sprzętem.

Od teraz wszystkie niezbędne parametry możesz ustawić w menu smartfona. Szybko i wygodnie. Mało tego – od tej chwili wszyscy pasjonaci fotografii mieli mieć swój aparat zawsze pod ręką.

Żadna okazja do stworzenia wspaniałego kadru nie miała prawa już się zmarnować i wystarczyło tylko zaczekać, aż świat zaleje tsunami wspaniałych zdjęć i tak się oczywiście nie stało.

Zobacz też -> Ranking najlepszych kursów z fotografii online

Dowiedz się więcej -> Jakie są częste błędy początkujących fotografów?

Zobacz więcej -> Jakie są kursy z rysunku dla początkujących?

Fotografowanie telefonem — Ważne porady

Wiesz, że robienie dobrych zdjęć telefonem wcale nie jest proste i na pewno już się o tym przekonałeś. Niestety – samo dysponowanie nawet najlepszym sprzętem z nikogo nie zrobi profesjonalnego fotografa. Tworzenie zachwycających kadrów wymaga nieco umiejętności i wyobraźni.

Od czego zacząć? Z jakiego kursu z profesjonalnej fotografii skorzystać? Tutaj znajdziesz duży wybór profesjonalnych kursów online.

Kurs Fotografia mobilna od podstaw
Kurs Jak nagrywać atrakcyjne wideo smartfonem

Poniżej dowiesz się o kilkunastu kluczowych zasadach i poradach, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem.

Najciekawsze na rynku kursy online dla każdego

Zadbaj o czystość obiektywu smartfona aby były dobre zdjęcia telefonem

Fotki wykonane smartfonem mają zaburzoną ostrość lub pojawiają się na nich dziwne „plamki”? Nie zapominaj, że Twój aparat w telefonie również ma obiektyw i powinieneś o niego dbać tak samo, jak o klasyczny odpowiednik.

A może nawet bardziej – bo z dużym prawdopodobieństwem nie wykorzystujesz swojego telefonu wyłącznie do fotografowania. Być może nosisz go w torebce lub kieszeni spodni?

Może często wyciągasz go i np. zostawiasz na brudnym stole w kawiarni? Problem konstrukcji telefonu sprawia, że w trakcie rozmowy dotykasz obiektyw palcem? W takich okolicznościach na obiektywie szybko zbiera się gruba warstwa brudu, co znacznie obniża jakość Twoich zdjęć.

Rozwiązanie? Wykorzystaj ściereczkę do okularów lub kawałek chusteczki i przed wykonaniem zdjęcia swoim smartfonem dokładnie wytrzyj obiektyw.

Biznes, a rozwój z dobrymi kursami

Wyzwalaj migawkę przyciskiem do regulacji głośności

Twoje zdjęcia są rozmyte i niewyraźne? Musisz wypracować pewniejszy chwyt aparatu. Jeżeli nie radzisz sobie w klasyczny sposób, pamiętaj, że istnieje jeszcze jedno wyjście.

Możesz wyzwolić migawkę aparatu, naciskając przycisk regulacji głośności w swoim smartfonie. To najlepszy sposób, jeżeli swoje zdjęcie zamierzasz wykonać jedną ręką (np. selfie).

Gdy podłączysz do telefonu słuchawki – ich przycisk regulacji głośności również zadziała i wyzwoli migawkę.

Popracuj nad stabilizacją aparatu w telefonie

Większość wspaniałych zdjęć powstaje z wykorzystaniem statywów fotograficznych – jednak wypadku smartfona liczy się przede wszystkim wygoda i skuteczność.

Możesz znacznie zwiększyć jakość swoich fotografii poprzez oparcie ręki, w której trzymasz aparat, o bok swojego ciała. Dzięki temu poprawisz stabilizację obrazu i unikniesz rozmazanych zdjęć.

Także możesz oprzeć rękę z aparatem o ścianę, stół lub jakąkolwiek inną powierzchnię i w ten sposób stworzyć swój improwizowany statyw.

Powinieneś wskazać swojemu smartfonowi, który element kadru ma zostać wyostrzony (wystarczy zaznaczyć to miejsce kliknięciem wyświetlaczu przed wykonaniem zdjęcia).

Zadbaj o prawidłowe doświetlenie zdjęcia

Bez różnicy czym fotografujesz, w Twoich zdjęciach najważniejsze jest światło. Jeżeli chcesz robić naprawdę dobre zdjęcia, musisz o tym pamiętać.

Podstawowa zasada jest prosta – najważniejsze jest dobre oświetlenie tematu, czyli przedmiotu lub osoby, którą zamierzasz fotografować. Najlepiej, jeśli światło pada na plan zza Twoich pleców lub zza któregoś ramienia.

Najgorzej jest, gdy fotografujesz pod światło. Powstają wówczas świetlne plamy zwane flarami.

Wykorzystaj swoją kreatywność. Nikt nie oczekuje, że w trakcie fotografowania smartfonem będziesz dysponował profesjonalnymi akcesoriami (np. blendą) – co wcale nie oznacza, że nie warto improwizować.

Za blendę może Ci posłużyć kartka papieru lub kawałek błyszczącej folii albo nawet zwykła ściana. W pomieszczeniach zawsze są obszary lepiej doświetlone np. światłem padającym z okna i te, które kryją się cieniu. Doskonałe zdjęcia robione telefonem potrzebują dużo światła.

Jeżeli robisz selfie – stań twarzą w kierunku oświetlenia. Zadbaj również o to, aby silne źródło światła nie znalazło się w tle Twojego zdjęcia (np. okno, lampa itd.).

Oczywiście światło odgrywa kluczową rolę w robieniu zdjęć telefonem. Im go więcej, zwłaszcza naturalnego, tym lepiej. Fotografia nabiera ostrości, a kolory pożądanej głębi. Dlatego złota zasada brzmi – staraj się uwieczniać wyjątkowe chwile wtedy, kiedy jest jasno.

Kadr możesz też doświetlić, gdy podejdziesz bliżej do okna lub włączysz wysokiej jakości sztuczne oświetlenie. Warto poeksperymentować z cieniami, ustawiając w pomieszczeniu świeczki, żarówki oraz lampki na przykład cotton balls.

Z drugiej strony natomiast zbyt intensywne i ostre światło może zepsuć ujęcie robione na zewnątrz. Dlatego fotografowanie w pełnym słońcu jest niewskazane. Na przykład promienie nienaturalnie wyostrzają rysy twarzy i tworzą na niej cienie. Zdjęcie najlepiej wykonaj w zacienionym miejscu, w jego najjaśniejszym punkcie.

Także zachwycające efekty daje też robienie zdjęć telefonem przy wschodzie i zachodzie słońca. Gdy znajduje się ono nisko, tworzy wyjątkowe kolory, w tym odcienie czerwieni i złota. Ten czas jest nazwany „golden hour”, czyli złotą godziną.

Zadbaj o ciekawą kompozycję fotografii

Kompozycja to inaczej układ elementów w Twoim kadrze, który ma jak najmocniej oddziaływać na widza. Dzięki niej możesz wskazać swojemu odbiorcy, co na zdjęciu jest najbardziej istotne.

W tym wypadku najprostsze rozwiązania przynoszą najczęściej najlepsze efekty. Jednym z nich jest reguła trójpodziału w kompozycji kadru.
Zgodnie z nią kadr dzieli się na trzy równe pasy poziome i pionowe (czyli łącznie 9 równych pól) za pomocą dwóch poziomych i dwóch pionowych prostych linii, a następnie umieszcza kluczowy motyw w jednym z punktów przecięcia się linii.

Koniecznie pamiętaj, że w ustawieniach aparatu możesz włączyć wyświetlanie na ekranie siatki, dzięki której błyskawicznie wyrównasz swój kadr (np. do linii horyzontu) i bez trudu zaczniesz komponować swoje zdjęcia zgodnie z regułą trójpodziału.

Jeśli nie wszystko rozumiesz co do tej pory pisałem dzięki swojemu doświadczeniu możesz sprawdzić jakie umiejetności musi posiadać fotograf i czy w ogóle można byc fotografem bez szkoły.

Umiejętne stosowanie lampy błyskowej w telefonie

Idealne zdjęcia telefonem? Przede wszystkim nie fotografuj w dzień z włączoną lampą błyskową! Na pewno kojarzysz fotki, na których postacie mają czerwone oczy, ich cera nienaturalnie się błyszczy, a prześwietlona twarz wygląda jak maska. To wszystko przez lampę, która sprawia, że obraz staje się pełny ostrych cieni.

Nie znaczy to, że lampy należy się bać. Warto z niej skorzystać, gdy robisz zdjęcia pod światło. Dzięki temu obiekt jest doświetlony podobnie jak jego otoczenie. Ta funkcja dobrze sprawdza się, gdy zapada zmrok.

Pamiętaj jednak, że nowoczesne telefony mają wbudowany automatyczny tryb nocny, który z powodzeniem zastępuje nieidealną lampę błyskową. Sprawia on, że jasne punkty na zdjęciu nie wyglądają na „przepalone”, a ciemne fragmenty są skutecznie doświetlone ze wszystkimi detalami.

Przetestuj różne tryby pracy aparatu w smartfonie

Producenci smartfonów oferują użytkownikom najróżniejsze tryby pracy aparatu. Wśród nich znaleźć możesz m.in.

  • Portret
  • Plaża
  • Panorama
  • Sportowe zdjęcia
  • Zdjęcia makro

Także każdy z tych trybów zmienia ustawienia aparatu, tak aby umożliwić Ci tworzenie, jak najlepszych kadrów w wybranej sytuacji.

Wykorzystanie predefiniowanych trybów aparatu to na pewno krok naprzód w porównaniu do fotografowania wyłącznie w trybie auto.

Jednak jeżeli chcesz tworzyć zdjęcia całkowicie zgodne z Twoją artystyczną wizją, konieczne może być wykorzystanie ustawień manualnych.

Nie korzystaj z cyfrowego zooma aparatu

Twoje powiększone zdjęcia są niskiej jakości? Nic dziwnego. Wykorzystanie cyfrowego zooma znacznie zmniejsza jakość zapisywanego obrazu.

Jeżeli chcesz przedstawić obiekt z bliższej perspektywy, po prostu podejdź do niego ze swoim smartfonem. Gdy nie masz takiej możliwości, lepiej wykonać fotografię z oddali, a następnie wykadrować ją w jednym z programów do obróbki zdjęć.

Nie zapominaj o ustawieniach manualnych telefonu

Przytłaczająca większość użytkowników aparatów w telefonach korzysta wyłącznie z trybu auto, nawet nie zdając sobie sprawy, jakie możliwości zapewnia im ich sprzęt.

Z poziomu ekranu głównego aplikacji do robienia zdjęć masz również dostęp do menu „PRO”, gdzie otrzymujesz możliwość modyfikacji ustawień pomiaru światła, czasu otwarcia migawki, balansu bieli, czułości ISO itd.

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu tych parametrów możesz tworzyć kadry, których nie powstydziłby się żaden profesjonalny fotograf.

Ustaw rozdzielczość zapisywanych zdjęć w smartfonie

Koniecznie sprawdź ustawienia rozdzielczości zdjęć zapisywanych przez Twój telefon. W tym wypadku więcej znaczy lepiej. Im większa rozdzielczość, tym więcej pikseli.

Pamiętaj również o tym, że lepszej jakości zdjęcia zajmują więcej miejsca w pamięci aparatu. Jeżeli chcesz zapisywać więcej zdjęć – przyda Ci się dodatkowa karta pamięci. Fotografowanie smartfonem to również świetna okazja do wypracowania nawyku archiwizacji zdjęć.

Po zakończonej sesji skopiuj wykonane zdjęcia na dysk komputera i wyczyść pamięć telefonu. W ten sposób upewnisz się, że w trakcie kolejnej sesji nie zabraknie Ci miejsca na nowe zdjęcia.

Wykorzystaj program do obróbki kadrów zdjęć

Większość właścicieli smartfonów ogranicza się do używania prostych filtrów w podstawowej aplikacji swojego telefonu lub w jednym z serwisów społecznościowych.
Jednak jeżeli zależy Ci na naprawdę dobrych zdjęciach, musisz pójść o krok dalej.

W sieci znajdziesz mnóstwo programów i aplikacji, dzięki którym wydobędziesz ze swoich zdjęć to, co najlepsze. Ze swojej strony szczerze polecam program Lightroom, który zapewnia ogromne możliwości cyfrowej obróbki kadrów (również w wersji mobilnej).

Trenuj regularnie robienie zdjęć

Mało którą umiejętność będziesz w stanie opanować z dnia na dzień. Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz na wykonywanie i analizowanie swoich zdjęć, tym szybciej osiągniesz zamierzony efekt.

Aparat w smartfonie to świetne narzędzie treningowe, nawet jeżeli na co dzień wolisz fotografowanie innym sprzętem. Przede wszystkim dlatego, że ten aparat masz zawsze przy sobie.

Zdjęcie wykonane smartfonem może posłużyć Ci również jako „fotograficzna notatka”. Być może nie uda Ci się umieścić w nim wszystkiego, co sobie zaplanowałeś. Jednak aparat w telefonie pozwoli Ci utrwalić Twój pomysł na zdjęcie.

Będziesz mógł wrócić w to miejsce np. w innej porze dnia (a nawet roku), wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria.

Dobra pozycja i kadrowanie zdjęcia

Zacznij praktykować podstawowe zasady kadrowania. Na ujęciu warto uchwycić, chociaż kawałek otoczenia, ponieważ zbyt ograniczone kadry nie wyglądają naturalnie. Na tło składa się natura, fragmenty budynków, a nawet tłum. Unikaj przy tym przechylania telefonu na lewo lub prawo – horyzont powinien być prosty.

Podczas wykonywania dobrych zdjęć telefonem kluczową rolę odgrywa trójpodział, czyli najbardziej znana i powszechnie stosowana zasada kadrowania. Trójpodział sprawia, że fotografie są przejrzyste kompozycyjnie.

Jak go stosować?

Najpierw podziel zdjęcie dwoma poziomymi i pionowymi liniami. W efekcie powstanie 9 kwadratów. Punkty przecięcia się linii to mocne obszary, na których zawsze skupia się wzrok.

Co ciekawe, w najnowszych smartfonach można w dowolnym momencie włączyć funkcję trójpodziału. Dzięki wirtualnej siateczce, która dzieli fotografię na 9 kwadratów, dopasujesz punkty przecięcia linii do kadru.

Ponadto nowoczesne telefony umożliwiają włączenie siatki w trakcie obrabiania zdjęć. W efekcie przesuwasz obraz tak, by najważniejsze punkty znalazły się na liniach podziału fotografii.

Zmień perspektywę zdjęcia

Zdjęć nie tworzy się tylko aparatem fotograficznym. Podczas tworzenia fotografii wykorzystujesz również wszystkie obrazy, które widziałeś, książki, które przeczytałeś, słyszane utwory muzyczne oraz ludzi, których kochałeś. Te słowa Ansela Adamsa zawierają w sobie ogrom prawdy – podczas robienia zdjęć telefonem, postaw na kreatywność i elastyczność!

Eksperymentuj, zmieniaj pozycję, fotografuj z góry lub z dołu, szukaj odpowiedniego kadru.

Oczywiście możliwości jest mnóstwo, dzięki czemu możesz pobawić się aparatem zgodnie z własnymi preferencjami. Robienie zdjęć to poniekąd sztuka – nie ograniczaj wyobraźni!

Czerp inspiracje od innych osób

Instagram to potężna baza fotek, które zapierają dech w piersi! Inspirujące zdjęcia znajdziesz też na Facebooku i blogach fotografów oraz podróżników. Warto ich obserwować i zwracać uwagę na to, jakich efektów używają, co umieszczają w kadrze oraz z jakiej perspektywy fotografują.

Możesz też po prostu napisać do wybranych osób i podpytać o techniki, umiejętności i źródło czerpania wiedzy o robieniu zdjęć. Naprawdę wielu z nich chętnie podzieli się bezcennymi informacjami.

Zadbaj o otoczenie kadru aparatu fotograficznego

Zastanawiasz się, jak robić dobre i fajne zdjęcia telefonem? Pomyśl, co warto by było umieścić na pierwszym planie. Puszki po piwie na plaży? Kosz na śmieci obok zabytkowego budynku? Niepozmywane naczynia w zlewie?

Takich fragmentów nie warto umieszczać w kadrze. Kiedy skupiasz się na pierwszym planie, wiele rzeczy może umknąć Twojej uwadze. Dlatego zwracaj uwagę nie tylko na centralny obiekt lub postać na zdjęciu, ale też otoczenie i tło. Drobne niedoskonałości da się szybko usunąć z kadru lub po prostu zmienić nieco perspektywę.

Unikaj też robienia zdjęć telefonem w dużym tłumie. Chociaż nie zawsze jest to proste, warto poszukać bardziej przestronnych miejsc, w których przechodnie nie będą nieświadomie wchodzili w kadr

Dbaj o obiektyw telefonu

Nie licz na zrobienie ładnego zdjęcia telefonem, gdy obiektyw aparatu jest brudny, zakurzony lub widnieją na nim tłuste odciski palców. Jako że smartfona nosisz ze sobą praktycznie cały czas w kieszeni, torbie i dłoni, obiektyw nieustannie jest narażony na zabrudzenie.

Pamiętaj, by szkiełko regularnie czyścić – w tym celu używaj miękkich ściereczek na przykład z mikrofibry.

Producenci oferują specjalne płyny do czyszczenia obiektywów. Warto zainwestować w taki wydajny środek, który posłuży Ci nawet przez wiele miesięcy.

Możesz też kupić dobrą obudowę ochronną lub futerał na telefon, który ochroni sprzęt nie tylko przed zabrudzeniem, ale też przed zniszczeniem i zarysowaniem.

Fotografowanie smartfonem czy warto?

W fotografowaniu smartfonem liczy się przede wszystkim skuteczność i wygoda. To najlepsza okazja, żeby przekonać się, że w fotografii najważniejsza jest kreatywność i wyobraźnia, a nie drogi i skomplikowany sprzęt. Dlatego warto fotografować smartfonem czy telefonem otoczenie wokół siebi.

Jeżeli masz pomysł na zdjęcie i podstawową wiedzę fotograficzną – nic nie powstrzyma Cię przed wykonaniem wspaniałych kadrów. Im więcej czasu poświęcisz na rozwijaniu swoich umiejętności, tym więcej zainteresowania zdobędą Twoje zdjęcia.

Nie musisz być profesjonalistą ani skończyć fotograficznej szkoły, by tworzyć estetyczne i piękne zdjęcia. Po prostu zastosuj się do powyższych wskazówek! Do tego wystarczy dobry telefon do robienia zdjęć, szczypta kreatywności i regularne robienie fotek – i tyle!


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top