
Nauka programowania — wszystko, co powinieneś wiedzieć.
Myślisz o nauce programowania? Zanim postawisz swoje pierwsze kroki, powinieneś właściwie zadać sobie kilka pytań.
- Co to jest właściwie programowanie?
- Jak nauczyć się programowania od zera?
- Od czego zacząć naukę programowania?
Niezależnie od tego, co sprawiło, że chcesz się nauczyć programowania, albo konkretnego języka programowania — czy ktoś Cię do tego przekonał, czy był to Twój własny pomysł, a znajomi wręcz odradzali taki scenariusz — branża IT czeka również na Ciebie. Oczywiście o ile nauczysz się wszystkiego, co jest potrzebne, by do niej dołączyć. Ścieżek rozwoju jest bardzo dużo, pytanie, którą wybrać?
Wybór języka programowania na start może być ciężkim zadaniem. A pytania mnożą się z każdym kolejnym krokiem:
- Jak programować?
- Jak zacząć się naukę programowania?
- Kodowanie dla początkujących?
- Co jest ważne w pracy programisty?
- Jakie warto poznać języki programowania?
To tylko wybrane pytania dotyczące profesjonalnej nauki języka programowania spośród tych najczęściej pojawiających się w wyszukiwarkach. O odpowiedzi nie jest jednak tak łatwo, bo jest ich tak dużo, że często trudno mieć pewność, która jest właściwa.
Dowiedz się więcej – > Jakie kursy IT są na topie?
Ranking najciekawszych kursów z programowania i IT.
Co to właściwie jest programowanie?
Programowanie — zgodnie z Wikipedią to definicja proces tworzenia programu komputerowego realizującego konkretne zadania. Wszystko jest zawarte w kodzie źródłowym, który musi zostać napisany w jednym z języków programowania.
Ile jest takich języków? Tak do końca policzyć się tego chyba nie da, bo świat nowych technologii to żywy, dynamiczny organizm, ale możemy przyjąć, że obecnie istnieje ok. 700 aktywnych języków programowania. Jednocześnie spośród nich jest „tylko” 50, w których się faktycznie pracuje. Przy wyborze można się kierować rankingami popularności. Są one tworzone na podstawie opinii samych programistów, ale także pracodawców.
Oto jedno z wielu możliwych źródeł: Raport Stock Overflow
Dlaczego warto uczyć się programować?
Postępująca cyfryzacja i zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę sprawiają, że rynek IT uznawany jest za najbardziej perspektywiczny dla pracowników. Siłą najważniejszych firm i startupów jest programowanie.
Umiejętność pisania kodu pozwala wejść do nowego świata technologii, w którym mamy możliwość robienia wielkich rzeczy dla siebie i dla innych: tworzenia oprogramowania, stron internetowych czy też aplikacji.
Praca programisty zapewnia obiecującą przyszłość oraz stabilizację z możliwością pracy online z dowolnego miejsca. Zawód programisty otwiera przed Tobą szerokie pole do rozwoju kariery zawodowej.
Najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy kodowanie jest dla mnie, jest po prostu zmierzenie się z kodem. Zawsze ten praktyczny sposób daje zdecydowanie lepszą odpowiedź, czy to jest w ogóle dobry pomysł na siebie. Dzięki temu łatwiej znaleźć swoją ścieżkę kariery.
-> Link do strefy kursów z dziedziny Programowania
Popularna strona o najlepszych szkoleniach IT w Polsce
Nauka programowania od zera — czy jest to możliwe?
Programowanie to umiejętność jak każda inna i naprawdę można się tego nauczyć od zera. Naukę programowania od podstaw często porównuje się do nauki języków obcych. Dlaczego?
- Języka obcego uczysz się po to, żeby porozumieć się z kimś z innego kraju. Z językami programowania jest podobnie. Służą do tego żeby umieć porozumieć się z komputerem, ponieważ programowanie to tak naprawdę pisanie instrukcji, które ma dla nas wykonać komputer.
- Naukę nowego języka zaczynamy od podstawowych zwrotów i przydatnych słówek. Z nauką programowania jest podobnie. Na początku musimy nauczyć się podstawowych zwrotów, czyli komend. Dzięki nim potrafimy zapisać proste instrukcje, które ma wykonać komputer.
- Kolejnym krokiem w nauce języka obcego jest gramatyka — uczymy się zasad i reguł budowania zdań i wypowiedzi. W programowaniu wygląda to podobnie. Tak samo musimy nauczyć się zasad i reguł pisania kodu. Dzięki temu wiemy, jak połączyć podstawowe komendy, żeby stworzyć prosty program czy aplikację.
- Następnym etapem jest nauka przez doświadczanie. Ucząc się języka obcego i czytając jakiś tekst, zaczynamy wyłapywać znane nam słówka i dzięki temu próbujemy zrozumieć sens całej wypowiedzi. Tak samo jest w programowaniu. Przeglądamy kod napisany przez doświadczonych programistów i próbujemy zrozumieć, jak działa dany program. Uczymy się na przykładach.
- Praktyka! Jest najważniejsza, jeśli chcemy płynnie porozumiewać się w obcym języku. Z programowaniem jest tak samo — ucząc się, poprzez praktykę zaczynamy, pisać bardziej zaawansowany kod i budować aplikacje
Sprawdź jeszcze – > Jakie kompetencje osobiste są przyszłościowe?
Ile trwa nauka programowania?
Nauka programowania trwa tak naprawdę przez całe życie. Branża IT zmienia się bardzo dynamicznie, więc musisz być przygotowany na ciągłe doszkalanie się.
Jeśli zaczynasz od podstaw, najpierw spędzisz około 300-400 godzin na nauce podstaw programowania. Ile to zajmie? Możesz uczyć się godzinę dziennie i poświęcisz na ten etap około roku. Jeżeli zależy Ci jednak na czasie i przeznaczysz na naukę np. 8 godzin dziennie – ten sam efekt osiągniesz nawet w 6-7 tygodni.
Podczas pierwszego etapu nauki zaczniesz pisać proste programy i aplikacje. Będzie to ogromna satysfakcja, ale zobaczysz też, że czeka Cię jeszcze dużo nauki. Po takim czasie opanujesz podstawy na tyle, by zdobyć pierwszą pracę jako junior developer, czyli młodszy programista.
Wszystkie szkolenia z różnych branż
Czy trudno jest się nauczyć programowania?
I tak, i nie. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego podejścia. O wiele łatwiej, jeżeli:
- jesteś pozytywnie nastawiony do nauki programowania i chcesz nauczyć się nowych rzeczy. Z podejściem „Tak, zrobię to!” nauka daje o wiele lepsze efekty.
- ciekawi Cię, w jaki sposób działają różne rzeczy. Chcesz nauczyć się tworzyć strony internetowe? Marzy Ci się praca w Google, a może chcesz budować roboty? Twoje zainteresowania są bardzo ważne, ponieważ programowanie nie może być dla Ciebie tylko pracą. To musi być coś, co lubisz i co Cię interesuje.
- jesteś zdeterminowany. Podczas nauki na pewno spotkają Cię momenty zwątpienia — każdemu się zdarzają. Jeśli jednak Twoja motywacja do nauki programowania jest silna, to powody, dla których ją zacząłeś, pomogą Ci przejść przez każdy kryzys.
- wiesz, że będziesz uczyć się na błędach. Zanim skończysz pierwszy projekt, wiele razy wprowadzisz w nim poprawki. To właśnie dzięki przeglądaniu własnego kodu, szukaniu i poprawianiu błędów nauczysz się najwięcej.
Rozwój osobisty i zawodowy
Programowanie jest jak pisanie i czytanie, a rewolucja cyfrowa od dawna jest już faktem. Otaczają nas urządzenia, aplikacje, kody, które unoszą się dosłownie w powietrzu (Wi-fi, Bluetooth). Każdy, kto ma tę świadomość i choć podstawową wiedzę na temat ich działania, ma zarazem bardziej stabilną pozycję na rynku pracy, a tak naprawdę w całym obecnym świecie. A jeśli jeszcze wie, jak się takie programy tworzy, ma szansę na naprawdę niezłe miejsce w szeregu. I co ważne, cała branża IT nieustannie się rozwija.
A zatem każdy, kto do niej dołączy, nie ma wyjścia i musi się rozwijać wraz z nią. W tym kontekście kodowanie czy programowanie dla początkujących można uznać jako rozsądny krok w kierunku bardziej stabilnej przyszłości.
Branża IT
O tym, że sektor nowych technologii cały czas cierpi na niedobór specjalistów, powszechnie wiadomo. Branża IT szuka jednak nie tylko programistów, ale całej rzeszy innego rodzaju ekspertów, np. Testerów oprogramowania, Specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa, data Engineer czy Data Scientist.
Jeszcze kilka lat temu zagraniczne organizacje nie były otwarte na współpracę, a teraz same szukają pracowników w Polsce lub starają się pozyskać partnera biznesowego w postaci firmy, która jest w stanie dostarczyć wymagane zasoby. W innym przypadku zagraniczne spółki często korzystają z usług outsourcingu IT, zatrudniając tzw. kontraktorów.
Zarobki w branży IT
Czy płace w polskiej branży IT nadal rosną w szybkim tempie? Które technologie są najbardziej pożądane przez pracodawców? I najważniejsze – gdzie są najwyższe zarobki? Odpowiedzi znajdziecie w Raporcie Just Join IT za 2022 rok.
Rok 2022 pokazał, że pomimo napięcia w globalnej gospodarce, w tym w Polsce programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki. I nie tylko oni: wzrosty wynagrodzeń zanotowali także Testerzy, DevOps, Architekci oprogramowania czy Product Manager. Pracodawcy są skłonni płacić więcej za najlepsze talenty, a podwyżki rzędu 15-30% nie stanowią dla nich wyzwania. Dobra passa branży trwa, a wybór kariery w IT jest wciąż najbardziej opłacalnym z możliwych — komentuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Jednym z coraz popularniejszych stanowisk jest Data Scientist. Jest to związane z szerszym zjawiskiem, z którego wynika, że w 2022 roku wzrosło ogólne zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru analityki danych (Data Analystów, Data Engineerów i Data Scientistów). I to o ponad 200% w stosunku do lat ubiegłych. Wśród nich jest właśnie Data Scientist. Jak twierdzą eksperci Devire, w trakcie rozwoju kariery tego specjalisty jego wynagrodzenie może wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Kto powinien zdecydować się na naukę programowania ?
Czy nauka programowania jest dla każdego? A czemu nie? Nikt przecież nie mówi, że podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki, musisz od razu aplikować do dużej korporacji na stanowisko seniorskie. Wszystko przyjdzie z czasem. Najważniejsze, żeby w ogóle zacząć.
Przyszli programiści
Gdzie mogą pracować programiści? Obecnie już właściwie wszędzie. To już nie tylko banki, linie lotnicze, fundusze inwestycyjne czy korporacje ubezpieczeniowe. To również software house’y, w których powstaje oprogramowanie dla zewnętrznych klientów, ale także małe startupy, a do tego cała gama firm z niemal każdej dziedziny gospodarki.
Inne branże
Specjalistów IT szukają ich też branże, które jeszcze kilka lat temu nie miały z tym sektorem wiele wspólnego. Wystarczy wspomnieć wszelkie dziedziny związane ze służbą zdrowia czy farmację, ale także cały sektor e-commerce. Wszyscy chcą zatrudnić programistów.
Hobbyści
Oczywiście programować można również po godzinach pracy i wcale nie trzeba z tym wiązać swojej kariery zawodowej. Tworzenie kodu może być dla niektórych świetną zabawą. W zależności od tego, jakie masz pasje, możesz zaprojektować własną aplikację, którą potem pokażesz swoim znajomym. A może wolisz stworzyć swoją własną grę? W końcu i tak może spędzasz przy tego rodzaju rozrywce wiele czasu.
Od czego zacząć naukę programowania? Wybór formy nauki
Jak zacząć programować? Oto lista miejsc, z których można czerpać wiedzę na temat programowania: studia, bootcampy programistyczne, darmowe materiały na YouTubie, kursy wideo, książki.
Nauka programowania na studiach
Zdecydowanie najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Będąc na studiach przez te 5 lat po pierwsze zetkniesz się z różnymi technologiami i zagadnieniami, a po drugie poznasz ludzi, z którymi będziesz przebijać się przez wspólne projekty i ćwiczenia. Studia zdecydowanie nadal zapewniają najszerszy obraz tego czym jest IT. Mają niestety taki minus, że bardzo długo trwają.
Następną rzeczą jest to, że nauka programowania stanowi jedynie część materiału i na wielu kierunkach i uczelniach tematy przerabiane na zajęciach nie mają nic wspólnego z tym, czym rzeczywiście będziecie się zajmować po otrzymaniu dyplomu.
Bootcampy online
Bootcampy powstały w odpowiedzi na potrzeby pracodawców z branży IT. Są to kursy zwykle trwające między parę miesięcy do ok. roku. W wielkim skrócie starają się wyciągać ze studiów tylko tę wiedzę, która będzie Ci potrzebna w pracy i szkolić swoich kursantów tak, aby później wpasowali się w realia rynku.
Bootcampy są zazwyczaj bardzo intensywne, nastawione na praktykę i wymagają sporo samozaparcia i systematyczności. Materiał obejmuje nie tylko podstawy programowania, ale również naukę technologii, które realnie się przydadzą w przyszłej pracy programisty.
Część oferuje możliwość przejścia w całości takiego szkolenia przez internet, więc można ją połączyć z pracą lub opieką nad dzieckiem. Minusem bootcampów jest to, że wymagają sporo pracy.
Darmowe materiały do nauki programowania w sieci
Mamy XXI wiek, jeśli na jakiś temat nie ma tutoriala na YouTubie to prawdopodobnie problem nie istnieje. Dokładnie tak samo jest z nauką kodowania. Materiałów jest więcej, niż jesteś w stanie przerobić i chociaż różnią się jakością, to każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli chodzi o najpopularniejsze języki będziesz, mógł wybierać filmy do woli.
Zdecydowaną zaletą tej formy nauki programowania jest jej dostępność. Potrzebujesz tylko dostępu do internetu i trzech wiader czasu. Problem w tym, że materiały zwykle są nieusystematyzowane w sensie merytorycznym, ale też różnią się od siebie jakością. Nie ma też zwykle żadnej opcji na feedback, jeżeli już coś Ci się uda napisać na ich podstawie.
Nauka programowania poprzez kursy wideo
Bardzo popularna forma nauki programowania od podstaw. Takie kursy zazwyczaj kosztują grosze na strefie kursów i oferują bardziej usystematyzowaną wiedzę niż darmowe materiały. Kursy na takich portalach zazwyczaj opierają się na serii filmów, w których wykładowca prowadzi Cię za rękę przez nieznany temat.
Książki o programowaniu
Tak, klasycznie do oporu, ale książki często są dobrym źródłem wiedzy niezależnie od tematu, szczególnie na bardziej zaawansowanym poziomie, kiedy chcesz usystematyzować wiedzę z wąskiego zakresu. Książki dają Ci możliwość nauki wszędzie i zazwyczaj w związku z tym, że przechodzą przez paręnaście rąk na etapie planowania i produkcji są lepiej przygotowane niż na przykład darmowe materiały na YouTubie.
Minusami książek jest brak feedbacku, możliwość zestarzenia się informacji w nich zawartych oraz fakt, że rzadko, która książka przygotuje Cię do pracy w zawodzie.
Potrzeby
Na pytanie, czego potrzeba, by uczyć się programowania, można odpowiedzieć krótko: “To zależy”. Z pewnością najważniejszym narzędziem powinien być tutaj komputer, choć i w tym przypadku można powiedzieć, że to zależy. Uczniowie klas podstawowych na pierwszych zajęciach z informatyki uczą się bowiem kodowania używając zwykłego ołówka i kartki. Umówmy się jednak, że komputer trzeba mieć 🙂 Czy jest konieczny dostęp do internetu?
Jeśli korzystamy z nagranych wcześniej wideo kursów, nie musimy się w ogóle martwić tą sprawą. A gdzie szukać rozwiązań? Oczywiście w internecie — i tu kółko się zamyka.
No i tak naprawdę największymi potrzebami będą:
- czas — najlepiej dużo wolnego czasu, ale może być też po godzinach, wieczorami
- samodyscyplina
- satysfakcja z tego, co robisz — bo każdy może być programistą, ale nie każdy się na niego nadaje.
Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej sprawie, jaką jest dana technologia, którą akurat zgłębiliśmy i dzięki niej zarabiamy na życie. Od tego, jaką ścieżkę technologiczną wybierzemy, będzie tak naprawdę zależał nasz dalszy los.
Ścieżka kariery zawodowej
Jaką ścieżkę kariery można obrać planując swoją przyszłą karierę w branży IT? Jest wiele możliwości, różne rodzaje spojrzenia i różne podziały. Jeden z podstawowych dotyczy zadań, jakie wykonują tacy specjaliści. Z jednej strony jest bowiem front-end developer, czyli specjalista od wszystkiego, co widzi użytkownik, gdy wpisze adres strony internetowej i kliknie enter (np. menu, czy zdjęcia).
Front-end developer odpowiada za wygląd i zachowanie strony internetowej. Z drugiej strony mamy back-end developera, który odpowiada za wszystko to, czego nie widać na stronie internetowej, np. panel administracyjny i cała struktura strony www. Programista, który zajmuje się zarówno front-endem, jak i back-endem nazywany jest web developerem lub fullstack developerem.
Z określeniem, po której stronie chcesz się znaleźć, zbieżny jest wybór języka programowania. Java to jednak back-end, a za front-endem zwykle stał JavaScript, choć i on ma już wykorzystania back-endowe. Oprócz programistycznych są jednak przecież także inne stanowiska. Testerzy oprogramowania, eksperci od cyberbezpieczeństwa, analitycy danych — wszyscy są potrzebni znacznie dalej niż tylko w branży IT.
Wybór języka programowania
Jaki język programowania będzie dla Ciebie odpowiedni? Najpierw zastanów się, co chcesz robić i dopiero potem zdecydować jakiego języka programowania się uczyć. Twoim marzeniem jest otworzenie firmy tworzącej gry jak np. CD Projekt — prawdopodobnie będziesz musiał się nauczyć C++ lub C#. Aplikacje mobilne? Java lub Swift. Aplikacje lub tworzyć strony internetowe? JavaScript lub Java.
Każda z tych technologii ma swoje główne zastosowanie i warto przemyśleć swoją ścieżkę kariery, zanim zaczniesz wybierać język programowania.
JavaScript — najprostszy język na początek
JavaScript jest językiem programowania najczęściej używanym przy tworzeniu stron WWW i aplikacji webowych. Zapewnia interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych, a od kilku lat — dzięki Node.js — jest również używany w back-endowej warstwie aplikacji.
JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania. Jest to też język, w którym obok Javy jest najwięcej ofert pracy obecnie na rynku. Ze względu na te dwie rzeczy jest często wybierany przez początkujących programistów.
Java — jeden z najpopularniejszych obecnie języków programowania
Jest to język backendowy, używany do tworzenia oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnych czy gier, ale to wszelkiej maści aplikacje korporacyjne są jej najczęstszym wykorzystaniem. Innym jej zastosowaniem mogą być aplikacje mobilne, jako że Android działa w środowisku Javy. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach.
Python — Big Data, Machine Learning i sztuczna inteligencja
Python jest językiem, który w ostatnich latach bardzo szybko zyskuje na popularności i zbiera coraz to większą społeczność. To ulubiony język naukowców, statystyków, specjalistów od sieci komputerowych i… hackerów. Jeśli chcesz iść w kierunku Big Data, Machine Learningu, Sztucznej Inteligencji i zastanawiasz się który język programowania wybrać, to Python będzie najlepszym wyborem na początek.
PHP — skryptowy język programowania
PHP jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym zazwyczaj do tworzenia stron internetowych. W PHP najczęściej tworzone są systemy zarządzania treścią, forów dyskusyjnych, aplikacje pocztowe oraz klienty baz danych. PHP jest stosunkowo łatwy do rozpoczęcia nauki.
Język — C++
Jest to język najczęściej stosowany w systemach wbudowanych, w telekomunikacji oraz w Game devie. C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie operuje się bezpośrednio na sprzęcie i liczy się wydajność. Język ten jest używany w największych światowych korporacjach m.in.: Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel, Nokia Siemens Network, cały automotive. Moim zdaniem ze względu na jego złożoność jest to najtrudniejszy język w zestawieniu. Od programistów C++ często wymaga się też studiów technicznych.
Jak długo trwa nauka programowania?
Nauka programowania nie kończy się nigdy. Każdy, kto zaczął się szkolić z kodowania na poważnie i wykorzystuje te umiejętności na co dzień, wie, że tutaj nic nie jest dane na zawsze. Nowe technologie ewoluują coraz szybciej i aby za nimi nadążyć, trzeba się ciągle uczyć czegoś nowego. Jeśli jednak chodzi o stawianie pierwszych kroków, odpowiedź będzie trochę bardziej konkretna 🙂
Ile trwa nauka programowania?
- Nauka na studiach informatycznych w trybie dziennym 3 lata – 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku
- Nauka na studiach informatycznych w trybie weekendowym 3 lata – 8 godzin dziennie, ale tylko w weekendy
- Kurs programowania w szkole online od 3 do 12 miesięcy
- Stacjonarne szkolenie w tygodniu 5 tygodni – 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku
- Nauka samodzielna — tutaj ram czasowych nie ma, każdy ma inne zdolności i inne możliwości